Leda Beach Hotel som är ett familjeägt hotell kan ha det bästa läget i Side! Här är du mer eller mindre omgiven av antika ruiner och grönska. Med läget som är nästan på stranden är det inte konstigt med så många återkommande gäster. Här känns det som att du bor i en mysig och lummig stugby.
Hotellet erbjuder bekväma tvåbäddsrum, antingen i huvudbyggnaden eller i bungalower i trädgården på cirka 18 kvadratmeter. Alla rum är utrustade med dusch, telefon, TV, minibar, hårtork och balkong, varav många med havsutsikt. Alla rum har luftkonditionering mot extra kostnad (december 2024 är kostnad 45 €/vecka).
Gästerna kan njuta av hotellets restaurang, privat strand och en mysig trädgård. Det finns även en internetcafé, butik och marknad på området (extra kostnad). Wifi på hotellet är mot avgift.
Leda Beach Hotel är det perfekta valet för resenärer som vill ha ett boende nära till sevärdheter, avkoppling och allt Side har att erbjuda.
Sommarsäsongen sträcker sig från maj till slutet av september, men vissa faciliteter så som pool kan vara begränsade i början och slutet av perioden, beroende på faktorer som väder.
Nr 150 av 384 hotell i Side